Prezencik :) wzór na mitsy :)

Mam dla Was przepiękny wzór na mitsy. Jest na ravelry, nazywa się Susie Roger’s Knitting Mitts i jest darmowy, ale tylko po angielsku i francusku. Autorka, Susie Roger, zgodziła się na tłumaczenie i prezentację po polsku 🙂 (wzór przetłumaczyłam tak, jak go napisała autorka, italikiem dodałam jeszcze swoje uwagi :))))
Susie Roger’s Knitting Mitts Rozmiar: S, M, L Włóczka: DK (ok 300m w 100g), Cascade Cloud 9 (mitsy białe) i Berroco Ultra Alpaca Light (mitsy czerwone) Próbka i druty: druty nr 3,75mm lub rozmiar potrzebny do uzyskania próbki – 5 i pół oczka ściegiem gładkim robionym na okrągło = 2,5cm Wzór ażurowy: Okrążenie 1: oczka lewe Okrążenie 2: oczka prawe Okrążenie 3: oczka lewe Okrążenie 4 i 5: oczka prawe Okrążenie 6: *narzut, 2 oczka razem na prawo* powtarzaj do końca okrążenia Okrążenie 7 i 8: oczka prawe Okrążenie 9: oczka lewe Okrążenie 10: oczka prawe Okrążenie 11: oczka lewe Opis wykonania mitenek: Nabierz 42 (48, 54) oczka na druty pończosznicze. Rozłóż oczka równomiernie na 4 druty, zaznacz markerem początek okrążenia, przerób 4 okrążenia ściegiem gładkim (oczka prawe). Następne okrążenie to utworzenie 'zagięcia’ do podłożenia pliski: *narzut, 2 oczka razem na prawo* powtarzać to, co w * * do końca okrążenia Przerób następne 4 okrążenia ściegiem gładkim (oczka prawe). W następnym okrążeniu zmniejszamy liczbę oczek: *4 oczka prawe, 2 oczka razem na prawo* powtarzaj * * do końca okrążenia, pozostanie 35 (40, 45) oczek I tutaj jest błąd we wzorze dla rozmiaru S i L, gdyż potrzebna nam jest parzysta liczba oczek, dlatego zrób tak: albo zrób o jedno '2o razem na prawo’ mniej, albo o jedno więcej, w zależności od tego, jak Ci wyszła próbka oraz tego, czy wolisz mitsy ciaśniejsze czy luźniejsze.
  Przerób teraz wzór ażurowy, a następnie kontynuuj ściegiem gładkim, aż osiągniesz długość 12cm od zagięcia do podłożenia pliski, lub taką długość, jaka Ci się podoba. Ja wolę mitsy krótsze, i na czerwonych i na pomarańczowych wystarczyła mi długość 7cm.
Klin na kciuk: Okrążenie 1: przerób okrążenie, zatrzymaj się przed ostatnim oczkiem. Załóż drugi marker, dodaj 1 oczko, przerób ostatnie oczko okrążenia na prawo, dodaj 1 oczko. Okrążenie 2 i 3: przerób wszystkie oczka na prawo Okrążenie 4: przerabiaj na prawo do pierwszego markera, dodaj 1 oczko, przerabiaj na prawo do drugiego markera, dodaj 1 oczko Powtarzaj okrążenia 2 – 4 do osiągnięcia 11 (13, 15) oczek czyli 3 (4, 5) razy. Dodawaj oczka tak, żeby nie robić dziur, czyli przekręcone. Tak, jak pokazywałam tutaj. Dłoń: Przerób oczka do pierwszego markera. Zdejmij marker. Przełóż oczka klina na kciuk na kawałek włóczki. Pozostaw drugi marker, oznacza początek okrążenia. Nabierz 1 oczko i przerabiaj dalej na prawo około 1,5cm. Przerób wzór ażurowy. Przerób 4 okrążenia na prawo. Przerób okrążenie tworzące 'zgięcie’ do podłożenia pliski Przerób 4 okrążenia na prawo, zamknij wszystkie oczka. Kciuk: Przełóż oczka z kawałka włóczki na druty. Utwórz 1 oczko w miejscu, gdzie kciuk łączy się z dłonią, zaznacz początek okrążenia markerem. Przerabiaj ściegiem gładkim ok. 1,5cm, następnie jedno okrążenie na lewo, jedno na prawo, jedno na lewo i ostatnie na prawo. Zamknij oczka. Możesz też zrobić kciuk według tej instrukcji, mnie ta metoda bardziej odpowiada, gdyż nie robią się dziury u nasady kciuka (wtedy 'zrób’ 3 oczka zamiast jednego). Podwiń i podszyj pliski, pochowaj nitki. Koniecznie zblokuj, mitsy będą dużo piękniejsze!!! O blokowaniu mitenek jest tutaj. I jeszcze jedna uwaga: Pierwsze mitsy zrobiłam dokładnie według wzoru. Ale, że mam dość chude ręce, to nie pasowała mi szeroka górna plisa. Dlatego wolę nabierać nieco mniej oczek na plisę i potem zamiast zmniejszać liczbę oczek według wzoru (4 o prawe, 2 razem), to zmiejszać nie tak gęsto, czyli 6 do 8 o prawych na każde 2 o razem.
  Jeśli się postarasz, to zdążysz jeszcze zadać szyku na Wszystkich Świętych :)) ale to musisz wygospodarować ze dwa wieczory na dzierganie i nockę na suszenie! A jak już zrobisz swoje mitsy, niezależnie od pory roku, podziel się, proszę, w komentarzach, żeby każdy mógł Cię odwiedzić i zobaczyć Twój udzierg! A ja pierwsza chętna do tego będę :))) Jeżeli masz konto na ravelry, podlinkuj też do wzoru. Autorce będzie miło! Pozdrawiam mitenkowo :)))
PS. Wszystkie moje wzory można zobaczyć na RAVELRY lub na blogu w poście zbiorczym TUTAJ. Ravelry jest stroną sprzedażową i tam kupuje się automatycznie, a jeśli ktoś woli ominąć międzynarodowe transakcje i preferuje tradycyjny przelew na konto w złotówkach, wtedy zapraszam do kontaktu ze mną (y.mleczyk@gmail.com)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.