Multia. Wzór po polsku.

Kolejny wzór z serii łatwych, prostych i przyjemnych, oczka prawe, oczka lewe i bardzo niewielkie zawirowania w temacie oczek bardziej skomplikowanych.
Idealny pomysł na pierwszą chustę dla początkujących dziewiarek, miły relaks dla dziewiarek bardziej zaawansowanych, zwłaszcza że Multia oferuje wyjątkowo wiele możliwości dostosowania wzoru do swojej własnej koncepcji.

Pierwszym wyborem jest oczywiście włóczka. I tutaj mamy bardzo dużo możliwości.
Kolory tak jak na zdjęciach – samopaskujące z długimi przejściami, łagodne i neutralne na część główną, a energiczne i konkretne na paski.
Albo:
część główna jednokolorowa i do niej te energiczne i konkretne paski, albo z włóczki samopaskującej, albo z resztek, których każda dziewiarka ma mnóstwo, bo serce boli wyrzucać choć parę metrów włóczki.
Albo:
część główna pstrokata, a paski kontrastująco jednokolorowe.

Lub też każdy inny pomysł, możliwości wyboru jest nieskończenie wiele!

W ramach wyboru włóczki jest też opcja jej składu i grubości.
Moja Multia jest z włóczki skarpetkowej, dość cienkiej i ciepłej (Lana Grossa Magico II Meilenweit,  100g = 400m, 80% merynos i 20% poliamid, kupiona w Amiqs).
Skarpetkowa jest najbardziej oczywistą opcją na takie wielokolorowe chusty, oferuje nieskończoną ilość kolorów i ich układu. Chusty i zamotki nadają się na chłodniejsze pory roku, wełna grzeje.

Wariantem mniej grzejącym jest bawełna, pojawia się coraz więcej wersji wielokolorowych, co bardzo rozszerza możliwości wyboru. Dodatkowo, bawełna jest dużo tańsza, a blokuje się tak samo dobrze jak wełna.

Pozostają jeszcze akryle, ale powiem szczerze, że od czasu, gdy zaczęłam używać naturalnych włókien zupełnie mi nie leżą. Dawniej mi nie przeszkadzały, dopiero przejście z dobrego do lepszego sprawiło, że straciłam do nich serce. Całkowicie w dodatku.

Drugim wyborem jest układ wewnętrzny.
Wzór składa się z dwóch sekcji robionych naprzemiennie, i można je dowolnie wydłużać, skracać, zwiększać częstotliwość itd. Jak komu w duszy gra.

Oczywiście podany jest też dokładny układ w mojej Multii, na pewno pomocny dla osób początkujących lub chcących stworzyć taką samą chustę, natomiast dla bardziej zaawansowanych lub lubiących wyzwania będzie to punkt wyjścia i zorientowania się, o co chodzi.

Kolejnym wyborem jest oczywiście wielkość chusty, od niewielkiej zamotki do porządnie dużej, a nawet bardzo dużej.
Jest ona ściśle zależna od układu wewnętrznego, im więcej powtórzeń poszczególnych sekcji, tym chusta większa.
Wpływ na rozmiar chusty będzie też miało użycie włóczki cieńszej lub grubszej.

Chusta ma kształt trójkąta. Ostatnim sposobem na zindywidualizowanie swojego udziergu jest blokowanie, czyli moczenie gotowej chusty i naciąganie jej do właściwego kształtu.
Można zblokować sposobem najprostszym, zawiesić za rogi i wysuszyć w tej pozycji. Kształt wyjdzie naturalnie, trójkąt rozwartokątny o w miarę równych przyprostokątnych.

Można zawiesić za przeciwprostokątną i wtedy nie wygnie się ona w łuk tylko zachowa linię prostą.

Można suszyć na płasko, naciągnąć wszystkie brzegi na druty (lub zastosować metodę dla nieposiadających drutów – TUTAJ) i stworzyć trójkąt o idealnie równych brzegach.

Lub
na płasko i tylko przyprostokątne naciągnięte na druty.

Albo
na płasko i przypięte tylko wierzchołki trójkąta.

Opcji jest pewnie skończona ilość, ale na pewno całkiem sporo.

Wzór jest oczywiście po polsku. Przy tych bardziej skomplikowanych oczkach, a konkretnie jest to jedno zawirowanie, podana jest też nazwa angielska, wystarczy wejść na youtube i sprawdzić filmik, żeby ogarnąć o co chodzi.
Dlaczego angielska?
Ponieważ anglojęzyczni mają bardzo jednoznaczny układ symboli i jest to najpewniejszy sposób, że trafi się na właściwy filmik. A że po angielsku?
Przecież nie chodzi o zrozumienie, co osoba nagrywająca film tłumaczy tylko o zobaczenie, jak to coś ma być zrobione. Znajomość języka zupełnie nie jest potrzebna!

Wzór jest płatny, tradycyjnie, przez pierwszy tydzień (do 15 maja 2019) obowiązuje zniżka 20%, czyli 20zł minus 20% równa się 16zł.

Wzór jest w pdf-ie, można go nabyć na ravelry (o TUTAJ) lub bezpośrednio ode mnie.
Na ravelry cena jest zmienna i zależy od kursu dolara, zniżka aktywuje się po wpisaniu coupon code MULTIA.
W sprzedaży indywidualnej cena jest stała i wynosi 20zł.
Wzór mogę wysłać na maila lub przez FB, wystarczy się ze mną skontaktować:
y. mleczyk@gmail.com albo Anna Lipinska na FB.


Pozdrawiam serdecznie i majowo!!!

PS. Przy robieniu zdjęć przydarzyła mi się dość zaskakująca historia. Zapraszam na nią za tydzień, pokażę też Multię w plenerze 🙂

PS 2. To NIE SĄ kawałki włóczki łączone co parę rzędów, to DWA MOTKI cieniowanej włóczki, w sumie 4 końcówki włóczki na całą chustę!!!

PS3. Wszystkie moje wzory można zobaczyć na RAVELRY lub TUTAJ na blogu. Ravelry jest stroną sprzedażową i tam kupuje się automatycznie, a jeśli ktoś woli ominąć te wszystkie międzynarodowe transakcje i woli tradycyjny przelew na konto, wtedy zapraszam do kontaktu ze mną (y.mleczyk@gmail.com)  

Ten wpis został opublikowany w kategorii chusta, chusty trójkątne, wzór po polsku i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.