Naskos. Wzór darmowy.

Zapraszam na wspólne dzierganie Naskosów, robimy to razem na FB w grupie Podziergajmy wspólnie!

Naskos to taki szal, który w bardzo dużym stopniu zależy od fantazji osoby dziergającej. Nie ma określonej szerokości ani długości, może być ażurowy lub gładki, z dwóch kolorów włóczki lub z jednego.
Cechą wspólną wszystkich szali będzie tytułowy NASKOS, czyli ukośny układ pasków. I tutaj właśnie leży sedno, w tych paskach, a konkretniej w wyborze włóczki, która powinna być samopaskująca.
Wzór jest rozpisany na wiele opcji, na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tego jest za dużo. Nie jest! A co najważniejsze w dzierganiu ze wzoru – nie próbuj zrozumieć na sucho, od razu weź do ręki druty i motek włóczki!!! Jeżeli tylko zaczniesz dziergać, od razu wszystko się uprości, gwarantuję!

Pisałam już o Naskosie i wyborze włóczki w poprzednim poście, TUTAJ, a dzisiaj jeszcze dołożę parę słów:
Jeżeli wybierzesz włóczkę z długimi przejściami kolorów, to właściwie nic więcej nie musisz robić, włóczka zrobi całą pracę za Ciebie.
Jeżeli kusi Cię trochę pomieszać i urozmaicić, to do tej podstawowej włóczki możesz dodać drugą, i tutaj masz do wyboru albo kolor jednolity, albo inny samopaskujący.
Możesz też wziąć włóczkę o krótkich przejściach i dołożyć do niej drugą jednolitą.
Lub na odwrót, jednolitą jako podstawę i samopaskującą jako tę drugą.
Albo nawet spróbować z dwóch jednolitych, wtedy paski będą bardziej regularne i też ciekawe.

Ważne też jest, zwłaszcza w Naskosach ażurowych, żeby włóczka była z naturalnych włókien. Poczytaj o tym troszkę TUTAJ.

Drugą sprawą, którą musisz wybrać zanim zaczniesz dziergać jest faktura Twojego Naskosa.
Możesz wydziergać szal ażurowy lub bez ażurów, możesz też zdecydować się na ścieg francuski czyli prawe po obu stronach robótki lub gładki, wybór zależy tylko od Ciebie.  

Oczywiście te wszystkie decyzje wymagają pewnego namysłu i jest to jednocześnie bardzo dobry moment na ogarnięcie ogólnej konstrukcji szala oraz ściegów, jakie są potrzebne do jego wykonania.

Najpierw konstrukcja.
Popatrz na schemat poniżej:

Naskos zaczynasz się od 3 oczek w miejscu, które pokazuje gruba czerwona strzałka. Następnie tworzysz trójkąt zgodnie z kierunkiem chudych czerwonych strzałek.
Dziergasz sobie spokojnie i jednocześnie ustalasz, jaki szeroki ma być Twój szal, czyli patrzysz na lewy brzeg i go naciągasz, to da Ci wyobrażenie szerokości Twojego Naskosa. 
Gdy osiągniesz potrzebną szerokość (od cienkiego szaliczka do olbrzymiego szala, w który się prawie cała zawiniesz, jak Ci pasuje) przechodzisz do dziergania części głównej, tej wyznaczonej przez niebieskie strzałki, i już sama rozumiesz, że długość szala to będzie część czerwona (prawa czerwona strzałka) plus niebieska.
Jak już masz wyrobioną właściwą długość przechodzisz do zakończenia, czyli część zielona, a sam koniec Naskosa pokazuje ta krótka i pękata zielona strzała.

Kolejna dość istotna rzecz to rozdysponowanie włóczki na poszczególne części. Metoda jest prosta.
Zważ wszystkie motki przed rozpoczęciem dziergania, a potem jeszcze raz po przerobieniu czerwonej części. Zapisz sobie ile włóczki Ci poszło (pamięć rzecz ulotna…) i jest to dokładnie tyle samo, ile Ci będzie potrzebne na część zieloną. Tym sposobem będziesz sobie relaksacyjnie dziergać zamiast zastanawiać się kiedy robić zakończenie i czy wystarczy na niego włóczki, czy trzeba będzie pruć.
A o relaksacyjne dzierganie przecież najbardziej w tym wszystkim chodzi!!!

Teraz ściegi i skróty, jakimi będę operować:
P – oczko prawe
n – narzut
2Pr – 2 oczka prawe przerobione razem na prawo, w dowolny sposób
PFT – przerób oczko na prawo najpierw za przednią nóżkę (front), a potem bez zdejmowania z drutu – za tylną tak, aby z 1 oczka zrobiły się dwa (możesz sprawdzić na youtube – szukaj kfb i zupełnie się nie przejmuj, że filmik po angielsku, masz zobaczyć jak to zrobić, a nie usłyszeć i zrozumieć tłumaczenie)

Dodatkowo będą jeszcze używane następujące skróty:
o – oczko / oczka
PS – prawa strona robótki
LS – lewa strona robótki
* … * – powtórzenie wzoru pomiędzy gwiazdkami

Kolejna sprawa to dobór drutów. Tutaj nie ma złotego środka, każdy dzierga po swojemu, luźno lub ściśle, i jeżeli nie masz na tyle doświadczenia, żeby dobrać druty niejako automatycznie, zrób próbkę i zobacz, jak wychodzi.
Jeżeli chcesz Naskosa ażurowego, lekkiego i zwiewnego, oczka powinny być dość duże, a jeśli Twój Naskos ma być bardziej szalikiem na zimę, to wtedy powinien być robiony bardziej ściśle.
O wybieraniu odpowiednich drutów pisałam w TYM POŚCIE,  sprawdź jeżeli nie masz pewności czy dobrze wybrałaś.

Wszystkie wstępne kwestie omówione, przechodzimy do dziergania.

NASKOS. INSTRUKCJA WYKONANIA.

Rozpoczęcie szala (część czerwona)
PS
jest robiona tak samo dla wszystkich opcji: gładkiej, francuskiej i ażurowej
LS może mieć 3 wersje:
LS fr – dla wersji ściegiem francuskim
LS g – dla wersji ściegiem gładkim
LS a – dla wersji ażurowej

Nabierz 3 oczka dowolnym sposobem i przerób je na prawo.
W tej części wzór składa się z sekwencji dwóch rzędów:

Sekwencja 1
(PS)
PFT, oczka prawe do ostatniego oczka, n, 1P
(LS fr/g) o prawe / o lewe do końca rzędu

Sekwencja 2 (ażur)
(PS) PFT, oczka prawe do ostatniego oczka, n, 1P
(LS a): 2P, *2Pr, n* do ostatniego oczka, 1P

Jeżeli zdecydujesz się na Naskosa bez ażuru, powtarzasz tylko pierwszą sekwencję, wybór wzoru na stronie lewej zależy od Ciebie. Mój jesienny Naskos ma na lewej stronie oczka lewe dla włóczki wielokolorowej i prawe dla jednolitej, przy układzie 4 rzędy / 2 sekwencje wielokolorową, 2 rzędy / 1 sekwencja jednolitą. Widać to na zdjęciu poniżej.

Jeżeli chcesz Naskosa ażurowego, przeplatasz sekwencję pierwszą i sekwencję drugą, i tutaj dodatkowo możesz wybrać wersję ażur + gładki lub ażur + francuz. Ja w swoich Naskosach ażurowych przeplatałam Sekwencję 2 (ażur) z 1 / 2 / 3 powtórzeniami Sekwencji 1, z tym że wybór ile razy powtórzyć Sekwencję 1 był na chybił trafił, bez żadnej regularności.
Ażurowe Naskosy robiłam albo całe z tej samej włóczki, albo dodawałam drugi kolor na przykład co drugi rząd niezależnie od układu sekwencji, lub przypisywałam dany kolor do Sekwencji i wtedy ażur był tym kolorem, którego miałam mniej, a Sekwencja 1 była kolorem głównym.

Tutaj przed podjęciem decyzji trzeba popatrzeć, ile jest której włóczki i odpowiednio dopasować częstotliwość zmiany koloru. Jeżeli masz na przykład 2 motki wielokolorowej i 1 drugiej wielokolorowej, to robisz 2 sekwencje pierwszym kolorem i trzecią drugim kolorem. Chodzi oczywiście o to, żeby którejś włóczki nie zabrakło.

I jeszcze jedno – co robić z włóczką, której w danej sekwencji nie używasz? Jest na to pewnie mnóstwo sposobów, ja robię tak: przerabiam pierwsze oczko z rzędu (tutaj to będzie albo PFT albo 1P) i przekładam tę nieużywaną włóczkę pomiędzy tym przerobionym oczkiem na prawym drucie, a resztą oczek na lewym, zawsze w tym samym kierunku. Tym sposobem ta nieużywana w danej sekwencji włóczka ładnie wplata się w robótkę, trzeba jeszcze tylko pilnować, żeby robić to luźno i nie ściągać brzegu. 

Przejście do części głównej
Zanim zaczniesz dziergać część główną, potrzebujesz zrobić 2 rzędy przejściowe.
(PS) PFT, o prawe do ostatniego oczka, PFT
(LS fr/g) 2Pr, o prawe / o lewe do końca rzędu

Część główna (niebieska)
Część główna składa się nadal z dwóch sekwencji, których układ jest taki sam jak wybrałaś w rozpoczęciu szala.

Sekwencja 1
(PS) PFT, oczka prawe do końca rzędu
(LS fr/g) 2Pr, o prawe / o lewe do końca rzędu

Sekwencja 2 (ażur)
(PS) PFT, oczka prawe do końca rzędu
(LS a): 2Pr, *2Pr, n* do ostatniego oczka, 1P

Zakończenie (część zielona)
W dalszym ciągu dziergaj ustalonym rytmem sekwencji, które od teraz będą wyglądały następująco:

Sekwencja 1
(PS) 1P, n, 2Pr, oczka prawe do końca rzędu
(LS fr/g) 2Pr, o prawe / o lewe do ostatnich 4 o, 2Pr, 2P

Sekwencja 2 (ażur)
(PS) 1P, n, 2Pr, oczka prawe do końca rzędu
(LS a): 2Pr, *2Pr, n* do ostatnich 4 o, 2Pr, 2P

Dziergaj w ten sposób, aż po przerobieniu lewej strony będziesz mieć tylko 6 oczek na drucie.
Zakończ szal następująco:
(PS) 1P, n, 2Pr, 3P
(LS) 2Pr, 2Pr, 2P
(PS) 1P, n, 2Pr, 1P
(LS) 2Pr, 2P
(PS) przełóż pierwsze oczko na prawy drut, 2Pr, przełóż to pierwsze oczko nad oczkiem zrobionym z 2Pr, obetnij włóczkę i przeciągnij przez ostatnie oczko. 
Wciągnij nitki przy pomocy igły z tępym czubkiem lub jakkolwiek. NIE obcinaj końcówek!

Prawie gotowe 🙂

Teraz trzeba Naskosa zblokować, czyli namoczyć w letniej wodzie, ewentualnie z dodatkiem detergentu, przez co najmniej 20 minut. Wełna musi dobrze nasiąknąć wodą, żeby potem po wyschnięciu trzymała kształt.
Rozłóż szal na płasko, naciągnij tak mocno, jak czujesz, że będzie dobrze. Ażur można naciągać do maksymalnej wytrzymałości dzianiny, pięknie się wtedy otwiera i daje wrażenie koronki. Szal z grubszej włóczki i z przeznaczeniem na chłodniejsze pory roku lepiej naciągać delikatniej.
Krótsze boki przypnij tak, jak na zdjęciu poniżej, uzyskasz dekoracyjny brzeg.
TUTAJ więcej szczegółów o blokowaniu.

I to już właściwie wszystko.
Pozostaje poczekać, aż Naskos wyschnie i obciąć końcówki włóczki.

A potem przystroić się pięknie i podziwiać własne umiejętności 🙂
Zrobić zdjęcia i pochwalić się innym dziewiarkom!!!

Tak jak powiedziałam na wstępie, Naskosa dziergamy razem w grupie Podziergajmy wspólnie. Tam też będziemy na bieżąco omawiać wszystkie kwestie pojawiające się w trakcie dziergania, wspierać się wzajemnie i motywować oraz pokazywać swoje Naskosy.
Dzierganie wspólne potrwa do początku lipca.

ZAPRASZAM BARDZO SERDECZNIE!!!

PS. Wzór ma bardzo wiele opcji i bardzo dużo zależy od decyzji dziewiarki. Zrobiłam to specjalnie, gdyż tylko podejmując takie decyzje dochodzi się do samodzielności w dzierganiu 🙂 I właśnie po to jest równolegle wspólne dzierganie na FB, aby każdy kto się zagubi, mógł zadać pytanie i uzyskać odpowiedź 🙂


PS2. Wszystkie moje wzory można zobaczyć na RAVELRY lub na blogu w poście zbiorczym TUTAJ.
Ravelry jest stroną sprzedażową i tam kupuje się automatycznie, a jeśli ktoś woli ominąć międzynarodowe transakcje i preferuje tradycyjny przelew na konto w złotówkach, wtedy zapraszam do kontaktu ze mną (y.mleczyk@gmail.com)    

Ten wpis został opublikowany w kategorii szal, tutorial, wzór po polsku i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.